Kausaal on pop-up raamatupood Kanuti Gildi SAALi keldrisaalis. Raamatupood on avatud vaid kord kuus, kutsudes külastajaid üles ruumi kaasaktiveerima- ja looma. Kausaalis toimuvad üritused ja tegevused tähendavad nii arutelusid ja ühiseid lugemissessioone kui ka digitaalseid kirjutamiskatsetusi ning mängulisi ettelugemisi.

Teemafookus on igal korral erinev, avastades lugemis- ja kirjutamispraktikaid, lugemiseks mõeldud ruume jpm. Kausaali siht on tutvustada nii välismaiseid kui ka kohalikke eksperimenteerivaid kirjutisi ning pakkuda valikut raamatutest, mida Eestis mujalt ei saa. Kausaal otsib ka erinevaid viise etenduskunstidest kirjutamiseks, tuues seeläbi etenduskunsti kirjandusväljale lähemale. Peale selle saab ürituste sarja käigus Kausaali ennast tundma õppida. Selle mõtteid, tundeid ja soove, põhjuseid sealsete valikute taga või nende täielikku puudumist. Kausaali siht on olla nagu avatud raamat.

Esimene üritus 13. novembril keskendub sissejuhatustele - hetkedele enne süvisti minemist. Sissejuhatus on midagi, millele järgneb keha. Vahepealsus enne seda, kui asi tõsiseks läheb. Kuidas tutvustada raamatupoodi, üritust, potentsiaalset sõlmpunkti? Kuidas saavutada valmisolek lugemiseks? Kuidas valitakse raamatuid, millele mõneks ajaks pühenduda? Kas praegu - hajuva tähelepanuvõime ajastul - on paksude raamatute ja pikkade lõikude aeg möödas? Kas sügavuti minemises on midagi muutunud?

Idee kasvas välja SAAL Biennaalilt, mille raames võõrustas Kanuti Gildi SAAL Brüsselis baseeruvat lugemissaali/raamatupoodi rile*. eˉlektron.signal SAAL Biennaal radio korraldas koos rile*'iga Argo Valsi online-kontserdi ning raamatute ettelugemise, mida kanti ka voogedastusena üle. Nüüd, mõned kuud hiljem, jätkab Kausaal rile*'iga ühiselt mõtlemist.