SAAL Biennaal 2021

19. rahvusvaheline etenduskunstide festival Tallinnas 12.-29.08!


Festival koosneb kolmele pikemale nädalalõpule koondatud ürituste jadadest, mille raames esitleme 13 kunstnike kooslust. SAAL Biennaalile on kutsutud kunstnikud: Jette Loona Hermanis (Tallinn/Riia) ja Johhan Rosenberg (Muusika küla), Maud Blandel (Lausanne), Adriano Wilfert Jensen (Kopenhaagen/Brüssel), produktsiooniplatvorm RESKRIPT (Tallinn), RILE* raamatupood-projektiruum (Brüssel), Maija Hirvanen ja Juha Valkeapää (Helsingi), Yulia Arsen (Moskva), Chloe Chignell (Brüssel), Quim Bigas (Barcelona/Kopenhaagen), Laura Stašāne ja Jana Jacuka (Riia), Karolin Poska (Tallinn), Kate McIntosh (Brüssel), Dries Verhoeven (Amsterdam/Utrecht). Festival toimub nii ootuspärastes teatrisaalides Kanuti Gildi SAALis, Sakala 3 Teatrimajas, Vabal Laval kui ka linnaruumis Telliskivi Loomelinnakus, Linnahalli tagusel kail ning teekondadel nende kohtade vahel.


Nüüd, kus üleilmne pandeemia on puhastanud meie meeled, on hea võimalus tulla ja uudistada, millised ettepanekud ühiskogemuseks teevad seekordse festivali kunstnikud. Lisaks suurepärastele etendustele ootuspärastes teatrisaalides võib sirvida raamatuid RILE* raamatupoes, mis seab end sisse Kanuti Gildi SAALi keldrisaalis või võtta ette jalutuskäigu RESKRIPTi poolt kaasatud kunstnikuga tähelepanelikus aeg-ruumis. Seekordne festival on tõenäoliselt poeetilisem ja intiimsem kui eelmised, aga samas on meil seljataga värske kogemus ühisruumi haprusest. Ühtlasi pole puudust ka sotsiaalkriitilistest teemadest, mida kogeb nii Laura Stašāne ja Jana Jacuka kohalike lugude põhjal avatavas vägivalla teemat lahkavas “Physical Evidence Museum’is” kui Dries Verhoeveni installatsiooni “Happiness” puhul, mille käigus juhitakse tähelepanu meie emotsionaalse reaalsuse kohaldamise viisidele. Festivali avavad noored koreograafid Jette Loona Hermanis ja Johhan Rosenberg, kelle külluslik lavastus “Eden Detail” esietendus hetk enne viimast pandeemiapausi, aga festival annab uue võimaluse seda näha.


SAAL Biennaali põhiolemuse võtab tõenäoliselt kõige paremini kokku festivali lõpusirgel Kate McIntosh oma uuslavastusega “To Speak Light Pours Out“. McIntosh on selle tagamaid kommenteerinud niimoodi: „Väidetavalt ühes ruumis koos viibides inimeste südamerütm ühtlustub, aga nende hingamine jääb alati erinevaks. Teatrikogemus toob meid ühte ruumi ja annab võimaluse olla teadlik paljudest erinevatest perspektiividest ning loob teatud ühtsuse, kuid selle juures säilitab igaüks meist oma olemuse. See on hea kujund ilmestamaks seda, kuidas olla üheaegselt ühendatud, aga samas polürütmilised.“


SAAL Biennaali jaoks on olnud oluline elavdada sidet kohaliku skeenega ja leida erinevaid viise, kuidas jagada oma ressursse. Jätkub koostöö kohalike tantsukunstnike algatustega Tantsuruum ja Tantsumassiv ning ettevalmistamisel on eksperiment “eˉlektron signal. SAAL Biennaal radio”.


SAAL Biennaal 2021 toetajad ja partnerid: Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet, Põhja- ja Baltimaade mobiilsusprogramm, Pro Helvetia, Acción Cultural Española (AC/E), Flaami Valitsus, Performing Arts Fund NL, Vaba Lava, Sakala 3 Teatrimaja, Telliskivi Loomelinnak, Go Hotel Shnelli, Hestia Hotel Group, Tantsuruum, Tantsumassiiv, eˉlektron, IDA Raadio, Valmiermuiža jpt.


SAAL Biennaal 2021 festivali korraldades lähtume samadest põhimõtetest, mida oleme rakendanud Kanuti Gildi SAALis ehk antud hetkel kehtivatest koroona viiruse levikut piiravatest reeglitest publiku, külaliskunstnike ja meeskonna parima heaolu nimel.


Kuraator: Annika Üprus
Korraldaja: Kanuti Gildi SAAL
Graafiline disain: Jaan Evart
Video kokkuvõte: Mikk-Mait Kivi
Festivali etenduste soodushinnaga piletid eelmüügis Fientas: fienta.ee