SAAL Biennaal 2023

SAAL Biennaal 2023 toimub 21.-31. augustil Tallinnas


Sel aastal toimub SAAL Biennaal 20. korda ning juubelifestivali tähistamiseks otsustasime Kanuti Gildi SAALi tiimiga festivali kollektiivselt kureerida. Annikaga, kes oli viimase kolme SAAL Biennaali kuraator. Priiduga, kes kureeris Augusti TantsuFestivali, millest sai hiljem SAAL Biennaal. Eneli, Kaie ja Maarjaga, kes võtavad 2023/24 hooajast Kanuti Gildi SAALi kunstilise programmi koostamise üle. Tehnikute Tinnu ja Henryga, meie tiimi kõige praktilisemate mõtlejatega. Siimuga, kes võttis enda kanda festivali projektijuhi rolli, ning Heneliisiga, kes seda teksti kirjutab.


Üheksa etenduskunstide keskuse töötajat istuvad laua taha ning panevad sõnadesse, mis neid kõnetab ja liigutab. Tegemist pole üheksa inimese “lemmiktöödega”, vaid nende ühiseid vaimustusi ja valupunkte illustreeriv kunstiline tervik. Tööd, mida on mõnel festivalil nähtud, kunstnikud, keda sotsiaalmeedias jälgime või keda on korduvalt püütud Eestisse esinema kutsuda. Kunst, mis on tabanud õiget hetke ning vajab nüüd sobivat kohta. Kõiki programmi kuuluvaid töid pole meist keegi näinud, seega viidates Siimule – tegemist on tõepoolest pooleldi kujuteldava festivaliga, mis toetub peamiselt kollektiivsele kõhutundele.


Kollektiivne kureerimine on vaieldamatult hetketrend, ent on see kõikide festivalide tulevikusuund? Mis selle eriliseks teeb? Kas kureerimine ei peaks olema privaatne tegevus, mis toimub vaikselt ja maagiliselt suletud uste taga? Nagu tihti kuraatoritekstides mainitakse, pärineb sõna kuraator ladinakeelsest sõnast “cura”, mis tähendab hoolt ja abistamist. Kui võtta ette aga ingliskeelne sõna “care”, mis pärineb vanainglise keelest “caru”, tähendab see samuti hoolt, kuid lisaks veel mure, ärevust, kurbust ja leina. Seega on selleaastase SAAL Biennaali eesmärk jagada vastutuse kandmise koormat. Mil üks tegeleb sõnastamisega, on teistel võimalus mõelda, kui ühel on mure, saavad teised hoolitseda.


Iga SAAL Biennaal on tõstnud esile sotsiaalselt tundlikke teemasid, millel oleks muidu oht tagaplaanil märkamatuks jääda. Kunstiliste otsuste osas polnud selgi korral kindlaid kokkuleppeid ei teemade ega formaadi osas, kuid sellegipoolest tegelevad mitmed tööd mõne “nähtamatu teisega” – millegi või kellegagi, kes on välja jäetud, piiridega “siin” ja “seal” vahel, “minu” ja “nende” vahel. Püüame mitte kuulata vaid endale juba tuttavat, vaid haarata kinni ka helidest, mida veel ära tunda ei oska. SAAL Biennaal 2023 on otsapidi seotud mõtete, tunnete ning identiteetide ringlus.


Programmi kuuluvad:

  • Huumori ja eneseiroonia abil patriarhaadi lahtilammutamine ning töötuba, kuidas seda teha
  • Keha piiridest välja astumine
  • Püüdlused privaatsuse suunas
  • Audiotuur, mille tegevus toimub publiku kujutluses
  • Töötuba õmblemisest
  • Sisse-zoomimine, et uuesti välja zoomida ning avastada, et erand kinnitab reeglit
  • Mineviku taaskülastamine
  • Küsimus, kui palju me teist tema enda piiride tundmises usaldame
  • Vestlused iseendaga postapokalüptilises kasiinos
  • Püsti seismine
  • Parkuur maailmas pärast maailma
  • Romantiline road-movie pandeemiaaegses maailmas
  • Arutelud kollektiivsuse teemal
  • Sotsiaalselt provokatiivne kabaree
  • Meenutusi välja jäänud lemmikutest


    Untitled design (2).png
    Marlene Monteiro Freitas / Dançando com a Diferença "Ôss"


    SAAL Biennaal 2023 kunstnikud on Marlene Monteiro Freitas (Cape Verde), Netti Nüganen (Tallinn-Viin), Meg Stuart (Berliin- Brüssel), Teresa Vittucci (Viin-Zürich) ja Colin Self (Oregon-Berliin), Ben J. Riepe (Düsseldorf), Samira Elagoz (Helsingi-Berliin), Liisbeth Horn, Kärt Koppel ja Anumai Raska (Tallinn), Krõõt Juurak (Viin / Tallinn), Candela Capitán (Barcelona), Liis Vares ja Taavet Jansen (Tallinn), Kristina Norman (Tallinn), Audrey Bersier, Maxine Reys ja Marion Thomas (Nantes-Lausanne). Festival toimub mitmel pool Tallinnas: Kanuti Gildi SAALis, Tallinna Kunstihoones, Eesti Noorsooteatris, Kinos Sõprus, EKA Galeriis, Telliskivi Kvartalis, klubis Uus Laine ning linnaruumis. SAAL Biennaal 2023 toetajad on Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Tallinna Spordi- ja Kultuuriamet, Goethe Instituut, Saksa Liitvabariigi saatkond Tallinnas, Pro Helvetia, Valmiermuiža.


    Eneli Järs, Maarja Kalmre, Henry Kasch, Kaie Küünal, Heneliis Notton, Priit Raud, Kristiina Tang, Siim Tõniste, Annika Üprus