Kanuti Gildi SAAL kuulutab välja avaliku konkursi kahe residentuurikoha täitmiseks 2025. aasta kevadhooajal. Residentuur on suunatud Eestist pärit või Eestis resideeruvale kunstnikule, on tasustatud ja on oma olemuselt pigem aeg uurimiseks ja katsetamiseks kui valmis lavastuse või teoseni jõudmiseks.
Kontsert-lavastuse “SCREAM BOX” keskmes on kõri ning erinevad karjed – sünni- ja surmakarjetest fännikarjeteni. Laval on Liisa Saaremäel koos muusik Florian Wahliga.
“SCREAM BOX” esietendus 2023. aasta mais Kanuti Gildi SAALis ning valiti 2024. aasta teatriauhindadel etenduskunsti kategooria laureaadiks. Lavastuse etendumist Fast Forward Festivalil toetab Eesti Kultuuriministeerium.
Liisa Saaremäel on vabakutseline etenduskunstnik ja näitleja. Teda huvitab ühiskondlik kooseksisteerimine indiviidi perspektiivist, milles oluliseks poeetiliseks komponendiks on kokkusurutud tilluke ruum. Hiljuti lõpetas ta EMTA kaasaegse etenduskunsti õppekavas magistrikraadi, mille lõputööna valminud kohaspetsiifiline lavastus “Tiny Home Production presents: SUUREM-KUI-ELU” (2021) pälvis 2022. aastal teatriaastaauhinna etenduskunstide kategoorias. Lähiaja töödest võib välja tuua veel koha- ja ajaspetsiifilise lavastuse "Sihtkoht teadmata 12hmr" (2022 koos Emer Värgiga) ning installatiivse performance’i “Body Slam” (2022, koos Keithy Kuuspuga).
SÜTITAJAD on korraga nii triksterid, erootilised kehahäkkerid, mõtete painutajad, parema maailma manifesteerijad kui ka allakäigu kiirendajad. SÜTITAJAD võtavad šnitti radikaalsest ergutamisest, militantsest rõõmu otsimisest, neoliberaalse maailma motivatsiooni-diskursusest ning keeravad sellele kõigele ajastuomase vindi peale. Kas tegu on status quo õõnestamiskatsega või kireva kapitalismi-karnevaliga jääb publiku otsustada.
Lisaks Grigorjevale astuvad laval üles Johhan Rosenberg, Üüve-Lydia Toompere, Katrin Kreutzberg, Alissija-Elisabet Jevtjukova ja Siim Tõniste.
Sveta Grigorjeva on Eesti koreograaf, tantsija, luuletaja ja kriitik. Tema lavastuste hulka kuuluvad näiteks „TEKHNE“ (2020) ja „FAKERZ“ (2021), „Tantsud, mille saatel uinuda, unistada ja vastupanu osutada“ (2022), mis pärjati parimaks tantsulavastuseks 2023. aasta Teatriauhindadel. Ta on ka üks tänavustest Sirbi laureaatidest. Grigorjeva on avaldanud ka kolm luulekogu: „kes kardab sveta grigorjevat“ (2013), „American beauty“ (2018) ja „Frankenstein“ (2023). Kunstnikuna huvitab teda spinozalik „me ei tea siiani, milleks keha on võimeline“ lähtestus ning tihtipeale just ekspressiivse keha ja teksti võimalik subversiivne olemus ja potentsiaal.
Esietendus 8. oktoobril. Järgnevad etendused 10., 11., 14. ja 15. oktoobril. 14. oktoobri etendusele järgneb kunstnikuvestlus, mida juhib Maarin Ektermann.
Sel neljapäeval esietendub Kanuti Gildi SAALi Püha Vaimu SAALis Liisbeth Horni, Kärt Koppeli ja Anumai Raska uuslavastus “Roti Rumba”.
Lavastus on edasiarendus 2023. aastal SAAL Biennaal festivalil esitletud performatiivsest installatisoonist “Rõõm näha” ning tõukub naudingust olla nähtud.
“Lavastus käsitleb kahte printsiipi, kahte paradoksaalset tundmust. Meis kõigis on soov või tahe omada privaatust, jääda anonüümseks. Ja samas meil on vaja saada tähelepanu ja me naudime seda kui meid märgatakse, “ kommenteerib Kärt Koppel.
Liisbeth Horni sõnul on loomisprotsessis keskendutud just kollektiivsusele. “Sealt kaudu on meie sisendiks kujunenud kari ja kogukondlik elamine. Rott on omakorda analoog karjaloomale ning etendusruumis on nii vaataja kui etendaja osa karjast ja lava meie ühine mänguväljak.”
““Roti Rumba” on lavastus, mis sõna otseses mõttes püüab pilku ja etendusel on päriselt ka tore. Tulge kõik!” võtab Anumai Raska lavastuse olemuse kokku.
Lavastuse dramaturg on Liisa Saaremäel, helikujunduse on loonud Laura Sinimäe, videokujunduse Kristiina Tinnu Tang ja Piret Parrest. Lavastuse kujundus on valminud Linda Mai Kari ja Clara Jantson-Köstneri koostöös.
“Roti Rumba” esietendub Kanuti Gildi SAALis 19. septembril. Järgnevad etendused 21., 23., 24., 26., 27. ja 30. septembril. 27. septembri etendusele järgneb kunstnikuvestlus, mida juhib Maret Tamme.
OPEN CALL!
SAAL's most popular performing arts festivity Made in Estonia Marathon is back and will take place on March 9th!
The festival (which turns 17!) welcomes short format productions, performances, video works and other acts of unexpectedness with a maximum duration of 10 minutes.
The only rule is that it must be an original creation that has been made especially for the Made in Estonia Marathon.
The Marathon is divided into four sections: blackbox, video, empty stage and punk section. The punk section is characterized by a ready-made stage design for artists who are inspired by physical space. The artists can see the actual space only a few days before the event which makes it a game or a challenge of its own.
If you feel an urge to be a part of the Marathon, please let us know by answering this questionaire.
Deadline on February 18th!