„5 GESTUURI“ keskendub soovile heita valgust nähtamatule tööle, pakkudes kunstnikele platvormi uurimiseks, läbikukkumiseks ja taasavastamiseks. Kaks kunstnikku, Alissa Šnaider ja Arolin Raudva, kumbki oma ainulaadsete töötamisviisidega, kohtuvad esmakordselt, et ühist stuudiot jagada. Alissa, kes on gestuuride sarja algataja ja dramaturg, astub sel korral ise töö tingimustesse, asustades vormi, mille ise luua aitas. See on äärmuslik usalduse vorm, kus dramaturgiast saab performatiivne kohalolemise akt.
Žest pole siin lihtsalt liigutus, vaid performatiivne ja kehastatud idee, millel võib olla mitmeid vorme. See võib olla poeetiline, efemeerne, füüsiline või avalduda esemena. Formaadi võlu seisneb ettearvamatuses – see on avatud kutse looma, kohtuma ja kogema ainukordset jagatud hetke. Žest pole enam vaid liigutus, vaid kohalolu.
Selle teekonna lõpus avavad kunstnikud stuudio uksed sündmuseks, mis võib võtta ükskõik mis kuju või vormi, toimuda mis tahes formaadis. Oled kutsutud saama osa ühekordsest olukorrast, konstellatsioonist, vahejuhtumist või sündmusest.
Žest on lahke kutse vestlusele, mis iganes vormis see ka ei toimuks.
Alissa Šnaider on dramaturg, koreograaf ja kunstnik, kes tegutseb liikumise, mälu ja vaikuse vahealadel. Tema looming on pidev teadmatuses tegutsemise eksperiment, kus žestid ja kujutised ei ole pelgalt esitlemine, vaid aktiivsed protsessid, mis ajas lahti rulluvad. Alissa loominguline praktika liigub erinevate distsipliinide vahel; iga projekt on kutse olla tunnistajaks millelegi, mis on alles sündimas – mitte valmis tulemus, vaid saamise protsess.
Tema tööd kannab sügav usaldus teadmatuse suhtes, usk, et tähendus ei ole midagi, mida tuleb fikseerida, vaid midagi, mida tuleb koos kogeda. Teda huvitab, mis juhtub siis, kui kontrollist loobutakse ja kehad saavad ise oma lugusid kirjutada. Alissa sekkumised ei nõua mõistmist, vaid nad kutsuvad meid nendega koos olema – tunnistajatena sellele, kuidas need tegutsemise ja mõtte vahelises ruumis avanevad. Ta loob sama palju kohaloluga kui puudumisega, kutsudes meid efemeersesse dialoogi, kus miski ei saa kunagi lõplikult lahendatud ja kõigel on lubatud kõlada. Alissa on lõpetanud Sandbergi Instituudi (MFA) ning loob koostöös kunstnike ja loojatega erinevatest valdkondadest, pidevalt liikudes, kohandudes ja reageerides keskkondadele, mida asustab. Tema looming on usalduse, juhuse ja tundmatu maastik.
Arolin Raudva on tantsija, koreograaf, etenduskunstnik. Tema valikuid kannustab ennekõike huvi inimeste, jagatud (mõtte)ruumi, ühise sünergia vastu. Ta huvitub sellest, kuidas autori filosoofia ja intellektuaalne sisu praktiliselt igapäevases loometöös realiseerub. Arolin otsib tuuma, kibeleb alati edasi küsima ning kaevama. Tema praktika rajaneb aususel, mängulisusel ning usaldusel. Ta loob ruume, kus on inimestel võimalik koos eksisteerida, mis on omakorda aktiivne loomepraktika, midagi, mida saab vaadelda ja püüda tabada. Enamuse oma loometeest on ta kuulunud kollektiividesse ning väärtustab loomingut, kus puudub hierarhia ning teos hakkab vormuma delikaatse ja otsingulise peenhäälestuse kaudu. Ta peab hõrguks omanäolist potentsiaali ning unikaalset materjali, mis saab tekkida ainult iga käesoleva kooslusega selles ajahetkes, mis on kordumatu.
Arolini kunstnikuteekond on viinud teda kohaspetsiifilistest keha ja materjali siduvatest tantsulavastustest teksti kirjutamise ja esitamise juurde. Tema suureks armastuseks on tantsufilm ning katsetused koreograafina filmimeediumis. Hetkel on tal käsil “give dance a chance” ehk naasemine oma juurte juurde – mõnda aega tantsust eemal olnud, on Arolin oma keha ning liikumispraktikat taasavastamas ja uuesti mõtestamas, osaledes vabakutselise tantsijana erinevates tantsulavastustes.