Eesti Kontserdi ja Tallinn Music Weeki koostöös tuleb taaskord publiku ette 2016. aasta sügisel esietendunud noorte produtsentide programmi EK: Labor võiduprojekt „Kommentaarium“, et esitleda põneva ideega kontsertetendust ka välismaistele kontserdikorraldajatele.

„Kommentaarium“ on eelkuulamisega kontsertetendus - see tähendab, et publik saab juba enne kontserti projektist osa ning tegelikult võtab kontsert oma kuju just nimelt publiku abil. Kava autor on noor helilooja Marianna Liik, teoseid leidub nii harfile, tšellole kui ka löökpilliansamblile, lisaks saab kuulda elektroonilist muusikat. Teoste lindistused laetakse enne kontserti üles internetti, kus inimesed saavad neid rahulikult kuulata - seejärel innustatakse neid muusikat kommenteerima, pannes kirja oma mõtted, tunded või ka kriitika, mida muusika neis tekitas. Saadud kommentaare kasutab helilooja uue kooriteose tekstina, mis tuleb ettekandele kontserdi lõpus.

Kommentaare kasutatakse ka kontserdi valgus- ja videolahenduses, lisaks esitab samu kommentaare ka vokaalimprovisaator. Üheaegselt kõlavad ja põimuvad kokku nii muusika kui kommentaarid, teos kui selle kriitika. Publikut ümbritsevad nende enda mõtted, mis saavad interpreetide käes uue varjundi. Nii tekibki uus põnev loominguline keskkond - kommentaarium.



Marianna Liik on pärit Hiiumaalt, kus alustas oma muusikaõpinguid viiuli erialal. 2017. aastal lõpetas ta heliloomingu magistriõppe Helena Tulve ja Margo Kõlari juhendamisel, 2014. aastal omandas ta samas koolis bakalaureusekraadi elektroakustilise kompositsiooni erialal, õppides Margo Kõlari ja Malle Maltise käe all. Liik on osalenud Wim Henderickxi, Fausto Sebastiani, Daniele Bravi, Bryan Christiani, Niels Rosing-Schow, Ivan Fedele jt meistrikursustel.
Marianna Liik on kirjutanud muusikat orkestrile, ansamblitele, koorile ning elektroakustilisi teoseid. Tema eriliseks huviks on elektrooniliste ja akustiliste väljendusvahendite ühendamisel tekkiv kõlamaailm. Liigi muusikat on esitanud Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Olari Elts, Uusinta Ensemble (Soome), Laura Remmel (vokaal), Theodor Sink (tšello), Eda Peäske (harf), Aare Tammesalus (tšello), Arvo Leibur (viiul), segakoor Noorus jt. Tema teosed on kõlanud mitmetel festivalidel Eestis, aga ka Poolas, Saksamaal, USA-s, Venemaal, Austraalias. 2014. aastal etendus Telliskivi Loomelinnakus Marianna Liigi ja Sander Mölderi ühistööna ooper "Korduma kippuvad küsimused" Andra Teede libretole.
Marianna Liik pälvis Rahvusvahelisel heliloojate rostrumil 2013. aastal Prahas alla 30-aastaste kategoorias teise koha oma elektroonilise teosega "Mets". Novembris 2014 võitis ta Euroopa filmimuusika ja -heli festivalil "SoundTrack_Cologne 11" Westdeutscher Rundfunki filmimuusika preemia. Marianna Liik’ i ja Leika Leemetsa unikaalne projekt “Kommentaarium” Liik’i autorikavaga oli 2016. aasta EK:Labori (Eesti Kontserdi uue publiku, muusikaekspordi ja haridusprogramm) võidutöö. 2017. aastal pälvis Liik Luzerni Festivali Akadeemia noore helilooja auhinna “Roche Young Commissions”.