Baltic Take Over
7.-11. juunli Helsingis

Baltic Take Over kõlab nagu mõne anekdoodi algus – eestlane, lätlane ja leedukas lähevad teatrisse. On see püüd leida balti identiteeti või balti etenduskunste eksportida? Geopoliitiline loeng? Noh, Baltic Take Over on festival, radikaalne eksperiment, balti kunsti kiirkursus ning Leedu-Helsinki road tripi sihtpunkt. Kolme riigi kuraatorid on valinud välja kunstnikud, kes võtavad 7.-11. juunil Helsingi “üle”.

Baltikumist rääkides ei pääse mööda küsimusest, et “mis on balti identiteet?”. Ida-Euroopa märksõna pole enam ammu eksootiline ning “Post-Soviet” turundustrikina on samuti kohutavalt aegunud. On Baltikum kõigest geopoliitiline raamistus, ühine kultuur ja ajalugu, sarnased kunstieelistused? Kas peale Balti keti ja merevaiku täis rannikute on veel midagi, millest võiks moodustuda “identiteet”?

Oleks võimatu kirjeldada balti kunstiskeenet ning tabada mõnd läbivat teemat või esteetikat. Seega, tunnistades, et oleme üksteisest täiesti erinevad, on Baltic Take Over ka aus püüd ehitada üles uuendatud balti identiteet ning muuta seda, millisena ülejäänud Euroopa Balti riike tajub. Mõnikord on selgema pildi nägemiseks vaja välispilku – seetõttu võttiski Austraalia päritolu kuraator ja produtsent asja käsile ning algatas festivali Baltic Take Over.

Festivali kaaskureerivad Läti uue Teatri Instituut, Kanuti Gildi SAAL ning Leedu Tantsuinfo Keskus, kes pakuvad balti kuraatorite pilgu läbi välja erinevaid kontekste, milles balti kunsti esitleda. Väljakutsega on ühinenud neli Helsingis asuvat institutsiooni: Kiasma / URB Festival, Annantalo, Viirus Theatre, Mad House Helsinki ning abikäe ulatavad ka skus, Takamo, Tanssin Talo, TINFO ja Circus Dance Finland.

Baltic Take Over on võrdselt suunatud nii Helsingi mitmekesisele publikule kui ka osalevatele kunstnikele. Kahe aasta vältel on üheksa kunstnike kollektiivi ühistel kohtumistel kokku tulnud, et kogemusi ja praktikaid omavahel jagada.