Sarja “Üle Heli sfääriline õhtu” kolmas osa “Õhtus on õhku” toimub 25. märtsil algusega kell 19:30 toimub Kanuti Gildi SAALis ja baaris (Pikk 20). Eriilmelistest lühietteastetest koosnev avar heliõhtu osalusetendusest ja lindiperformance´ist kuni improvisatsioonideni vaikuse ja müra piiril, akustilist ja elektroonilist kõla kuni ideaalse akordi otsinguteni, sekka visuaalset harmoonide sfääriat ekraanil.

Kavas: John Grzinich “Geofractions, Swarming Edition”, Ekke Västrik & Theodore Parker “2 improvisatsiooni vaikuse ja müra piiril”, Doris Hallmägi “Resilience”, Taavi Laatsit “Ideaalse akordi otsinguil II”, Mari-Liis Rebane “Soundomatic”, Kristjan Kannukene “Christe”, “Etz HaChaim”, “9” ja Lauri-Dag Tüür “Waves Of Silent Whispers” (visuaalid Mikk-Mait Kivi).

JOHN GRZINICH "Geofractions, Swarming Edition"

Oma esinemise vahendusel esitleb John Grzinich Ida-Virumaa pikaajalisest heli- ja geograafilisest uuringust välja kasvanud helimaastikel põhinevate kompositsioonide kogumikku "Geofractions". 2008. aastal tavalisest külastusest alguse saanud projekt kujunes ulatuslikuks tööstusliku kaevandamise ja tööstuse poolt kujundatud keskkonna uurimuseks. "Swarming Edition" koosneb töödeldud välisalvestustest ja tegemist on osalusetentusega, milles võivad osaleda kõik kohalviibijad.

John Grzinich (Eesti/USA) on kunstnik ja kultuurikoordinaator, kes on seotud erinevate praktikatega, ühendades heli, liikuva pildi, kohaspetsiifilisuse ja koostööpõhiseid sotsiaalseid struktuure. Ta on komponeerinud, esinenud ja näitusi teinud alates 1990. aastate keskpaigast. Tema viimaste aastate töö on keskendunud heli- ja kuulamispraktikate ühendamisele erinevate meediakanalitega, et vaidlustada juurdunud antropotsentrilisi arusaamu maapealsest eksistentsist. Lisaks isiklikule kunstipraktikale koordineerib ta kunstnike juhitava organisatsiooni MoKS tegevust ning on praegu Eesti Kunstiakadeemia külalisdotsent.

https://maaheli.bandcamp.com/album/geofractions

EKKE VÄSTRIK & THEODORE PARKER "2 improvisatsiooni vaikuse ja müra piiril"

Ekke Västrik on helilooja, helirežissöör, muusik, ja improvisaator modulaarsüntesaatoril. Esmased muusika tegemise kogemused pärinevad tal juba varasest noorusest, kuid tõsisemalt hakkas ta helidega tegelema Balti Filmi- ja Meediakoolis, kus asus õppima helirežii erialal. Sealt pärineb kogemus erinevaid helisid üksteisega erinevates kontekstides kuulata, mis omakorda viis teda edasi õppima Muusika- ja Teatriakadeemiasse elektroakustilise heliloomingu suunal. Viimastel aastatel on Ekke peamiseks instrumendiks olnud modulaarsüntesaator, aga samaaegselt on ta aktiivselt tegelenud ka väljasalvestuste ja heliloojana kirjutanud muusikat akustilistele instrumentidele.

Theodore Parker on kitarrist, elektroakustik ja impromuusik, kes keskendub ruumi- ja kohaspetsiifilisuse aspektidele. Käesoleval ajal tegutseb ta Eesti Elektroonilise Muusika Seltsi Ansamblis (EMA), mis püüab genereerida uut repertuaari elektroonilise muusika elavaks esituseks. Theodore on mitme improvisatsioonilise ansambli asutaja, nagu Punkt Nihu ja Guerilla Impro, ta õpetab Eesti muusika- ja teatriakadeemias improvisatsiooni ning peab loenguid kunstiuuringuid puudutavatel teemadel.

MARI-LIIS REBANE "Soundomatic"

Mari-Liis Rebane loob Üle Heli sfäärilisse õhtusse hääle ja ruumi sünteesi ning sümbioosiga seotud helikollaaže.
Mari-Liis on oma kunstnikupraktikas tegelenud heli kui sündmusruumi mõtestamise ning oma isikliku heliruumi privaatsuse teemadega. Kohalikul elektroonilise muusika maastikul on ta varasemalt figureerinud sooloprojektiga Vul Vulpes.

https://www.mariliisrebane.com/

TAAVI LAATSIT "Ideaalse akordi otsinguil II"

Taavi Laatsit on Eesti elektroonilise muusika maastikul figureerinud alates 90ndate keskelt. Muusikuteed alustas ta Vonsucki nime all, hiljem tegutses dream-electro duos Uni ning osales eksperimentaalmuusika projektides Kulgurid ja Kismabande, kuid viimasel ajal on tuntud rohkem kui Galaktlan.

Üle Heli sfäärilisel õhtul esitab Taavi Laatsit ühe võimalikku lahenduse ideaalses matemaatilises suhtes olevast helide kooslusest.

https://galaktlan.bandcamp.com/

LAURI-DAG TÜÜR "Waves Of Silent Whispers" (visuaalid Mikk-Mait Kivi)

Eesti Muusikaakadeemias elektronmuusikat ja kompositisooni õppinud Lauri-Dag Tüür on alates 2009. aastast kirjutanud muusikat filmidele, telesarjadele, näitustele ja teatrietendustele. Kitarristina on ta tegutsenud bändides Loom, Luarvik Luarvik ja Melmac. Alates 2010 on Lauri-Dag Tüür esinenud elektrooniliste soolokavadega. Ta on tegelenud palju ka vabaimprovisatsiooniga, kuid praegu on huvitatud just pikemast vormist, kus teos on kui üks algusest lõpuni kuulajat kaasa haarav ühtne kulgemine. Tema arvates peaks muusika aitama kirjeldada seda avaramat imet varjavat maailma, millele sõnadega ligi ei pääse. Pikem vorm annab võimaluse sellesse abstraktset laadi kohta sügavamale sisse minna. Nii esitabki Laur-Dag Tüür u 20 minutit kestva kontsertversiooni oma viimase albumi nimiloost "Waves Of Silent Whispers". Visuaalid loob Mikk-Mait Kivi.

KRISTJAN KANNUKENE "Christe", "Etz HaChaim", "9"

Kristjan Kannukene esitab kolm kristlikust ja judaistlikust müstikast inspireeritud teost: Christe, Etz HaChaim, 9. Esimesed kaks tulenevad Uue ja Vana Testamendi elupuust, viimased kaks kujutavad endast sfääre – erinevaid astmeid vaimust mateeriani.

Kristjan Kannukene on muusikuna liikunud mööda mitmesuguseid maastikke. Koos Rein Rannapiga ilmus neil album “KEELATUD! Ruja varased laulud. Eesti esimene rokkalbum 43 aastat hiljem”, millest tehti ka dokumentaalfilm. Rokkmuusikast õhutatult valmis Kristjanil hiljem enda debüütalbum “333”. Samas vaimus toimus ka tema esimene suurem esiettekanne – “ORG#MAD” vioolale ja kammerorkestrile festivalil Klaaspärlimäng. Kannukene on esitanud enda teoseid Londoni Wigmore Hallis, New Yorgi Metropolitan kunstimuuseumis, Hindemithi keskuses Šveitsis jm. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia 100. juubeliaastal lõi ta muusika EMTA Lavakunstikooli diplomilavastusele “Tuulte pöörises”. Improviseerijana on ta teinud koostööd paljude muusikute ja kaasaegsete tantsijatega Eestis ja välismaal. Duos inglise-iraani tšellisti Roxanna Albayatiga avaldas ta oma esimese improvisatsioonialbumi “Daste Ma دست ما”. Kannukene on lõpetanud EMTAs magistrantuuri klassikalise vioola erialal ning jätkab hetkel kaasaegse improvisatsiooni magistriõppes.

https://soundcloud.com/kristjankannukene

DORIS HALLMÄGI "Resilience"

Linditeos „Resilience“ ehk „Vastupidavus“ on alguse saanud osta.ee-st soetatud kassetilintide taaskasutamisega uue materjali salvestamiseks ning kasvanud töödeldud luupide massiks. Lõpu on paika seadnud hetk, mil lint manipulatsioonile enam vastu ei pea ja puruneb. Igal esitusel unikaalselt kõlava teose esmaettekanne toimus EMTA kontserdimajas 2021.a.

Doris Hallmägi lõpetas 2018. aastal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia elektroakustilise kompositsiooni eriala. Ta on tegev Eesti Elektroonilise Muusika Seltsi ansamblis. Doris on huvitatud akustilisest kui ka elektroonilisest muusikast kasutades nii digitaalseid kui ka analooginstrumente. Ta on kirjutanud teoseid väiksematele instrumentaalansamblitele, sümfooniaorkestrile ja ka elektroonilistele pillidele.

https://soundcloud.com/doris-hallmaegi