18.00 Kunstnikutuur (inglise keeles) ning kunstnikuraamatu “Crystal Grid” esitlus ja vestlus (eesti keeles)
Kunstnikuraamatu “Crystal Grid” esitlusele eelneb inglisekeelne kunstnikutuur Draakoni galeriis. Peale tuuri jätkatakse Kanuti Gildi SAALis raamatuesitlusega, vestlus toimub eesti keeles. Esitlusel vestleb kunstnik kunstikriitik Hanno Soansiga ja raamatut saab osta soodushinnaga 20 eurot. Samal õhtul on Kuimeti samanimeline näitus avatud Kanuti Gildi SAALi kõrval asuvas Draakoni galeriis kella 20.00ni.
“[…] kuidas anda struktuur millelegi, millel enesel struktuur puudub? Kuidas midagi sellist presenteerida? See on nähtavuse ja nähtavaks muutmise küsimus. Mille abil teha nähtavaks midagi, mis ise jääb alati nähtamatuks? Täpsemalt: see, mis tegelikkuses jääb nähtamatuks, ent millest “Crystal Grid” laseb meil aimu saada, on kapitalismi struktuur. Ent kuidas midagi sellist esitada?”
— Neeme Lopp, “Paul Kuimeti analüütiline fotograafia”, essee raamatust
Paul Kuimeti uus raamat esitleb kunstniku kahte seeriat “Crystal Grid” (2020–2023) ning sellest välja kasvanud seeriat “What It Is to Be What You Are Not” (2022).
Teoseid seob omavahel komplekt geomeetrilisi kujundeid, mis on pärit 1851. aastal Londonis toimunud maailmanäituse tarbeks püstitatud Kristallpalee (Crystal Palace) kesklöövi lae struktuurist. Kui “Crystal Grid”-kollaažide fotomaterjal on pildistatud maailma erinevais botaanikaaedades, siis “What It Is to Be What You Are Not”-seeria assamblaažid kasutavad fotolabori pimikus valgustundlikule paberile säritatud kujundeid koos Tallinna Botaanikaaias korjatud lehtedega. Kõrvutatuna esitavad teosed kumbki erinevaid küsimusi koha, vormi ja representatsiooni mõistete kohta fotograafias. Kuimeti loomingule ja iseäranis mainitud teostele toetudes kirjeldab Neeme Lopp raamatu essees kuidas ja millisele kunstikontseptsioonile toetudes saab kujutav kunst kõnelda nüüdisaegsetel ja ühiskondlikel teemadel.
Raamatusse kirjutas essee Neeme Lopp, kujundas Indrek Sirkel ja kirjastas Lugemik. Raamatu väljaandmist toetas Eesti Kultuurkapital. Raamat on eesti ja inglisekeelne.
Paul Kuimet (1984) on kunstnik, kes töötab fotograafia ja 16 mm filmiga. Tema loomingut on hiljuti näidatud isiku- ja duonäitustel Tartu Kunstimuuseumis (2023), 8. Artishoki Biennaalil, Tallinna Botaanikaaias (2022), WIELSi Projektiruumis, Brüsselis (2021), FUGA: Budapest Centre of Architecture’is (2021), Kogo Galeriis, Tartus (2020) ning Tallinna Kunstihoones (2020).
Neeme Lopp (1980) on Eesti Kunstiakadeemia teadur ja kirjastaja. Ta on koostanud, toimetanud ja tõlkinud raamatuid ning kirjutanud teadusartikleid, kirjandus- ja kunstikriitikat.
Hanno Soans (1974) on vabakutseline kunstikriitik, EKA kunstiteaduse ja visuaalkultuuri doktorant, kunstnikupalga saaja 2022–2024. Ta on kirjutanud ja tõlkinud teadusartikleid, kirjutanud kunstikriitikat ja kureerinud kunstinäitusi ja projekte ning osalenud näitustel.