Nii nagu paljud olulised asjad, võtab see kuju tasapisi kuni äkki on kõik teisiti. Alguses on kõik hästi, romantiline ja kena, kuni selgub, et sa teed kõike valesti. Järsku oled sa pideva kontrolli all, sinu asjad, valikud, enesehinnang ja isegi mõtted on sinult ära võetud, asendatud halvava hirmu ja häbitundega. Või kui sa oled laps - sul on kodu ja vanemad, ehk kõik mida üks laps vajab. Aga siis sa mõistad, et midagi on kodus valesti, toimub midagi, mis ei peaks toimuma. Samas kogu sinu maailm koosnebki ju sinu vanematest, sul puudub võimalus teada, kuidas see võiks olla teisiti, ja isegi kui sa teaks, siis pole sul kuhugi mujale minna.

Meile räägiti, et vaikus on kuldne. Saime teada, et see ei ole nii ja et see ei ole nii olnud juba väga pikka aega. Iga kolmas naine Lätis ja iga neljas Eestis on kogenud vägivalda oma kodus. Üle 80% juhtumitest ei jõua kunagi teavitamiseni ja üksnes naised ise teavad, mis juhtus. Ent see ei ole saladus, mida keegi peaks üksi kandma.

“Physical Evidence Museum” (“Füüsiliste tõendite muuseum”) on näitus ühes tavalises Tallinna korteris igapäevastest esemetest, mis on kokku kogutud tänu paljude naiste abile Lätis, Poolas ja Eestis. Kõik näituseobjektid on tunnistajateks koduvägivallale, kuid ometi ei peetaks neid iialgi usaldusväärseks tõendusmaterjaliks ei kohtus ega politseis.

Osana näitusest - 28.-29. augustil - leiab korteris aset avalik 14 tunni pikkune lugude ettelugemise maraton, kus lugusid esitavad vabatahtlikud eesti keeles. Maratoni saab tulla kuulama kohapeale, kuid jälgida ka SAAL Biennaal eksperimentaalformaadi „eˉlektron signal. SAAL Biennaal radio” kanalil: elektron.art/signal/physical-evidence-museum-reading-marathon.

Tantsukunstnik Jana Jacuka ja dramaturg Laura Stašāne alustasid koduvägivalla teema uurimist Lätis 2019. aastal ja see on nende teine koostöö. Jana on etenduskunstnik ja koreograaf, kes tegutseb ka teatri vallas. Laura tegutses enne dramaturgia poole pöördumist festivalide ja produktsiooni alal.

Rohkem infot: https://www.evidencemuseum.com/physical-evidence-museum-on-tour