Poks spordialana on loomult vägivaldne, hüpermaskuliinne ja üdini performatiivne tegevus. Adrenaliinist, jõust ja energiast pakatavatele poksijatele on poksiring kui lava, millel toimuv võitlus käib käsikäes ohu, valu ja füüsilise pingutusega. Patriarhaalses ühiskonnas on vägivald kesksel kohal ning poksisport annab võimaluse nõusoleku, kindlate reeglite, teadlikult valitud toretseva riietuse ja poksile omase koreograafia kaudu vägivalda tsiviliseerida ja tähistada. Samal ajal sümboliseerib see stereotüüpilise soopõhise kasvatuse järgi kõike seda, millisena tüdrukuna üles kasvades esineda ei lubata.
Maria Izabella Lehtsaar otsib tundlike joonistuste, pehmete tekstiilist installatsioonide ja tekstipõhiste teoste kaudu ühisosa poksimise ja soo etendamise vahel, leides mõlemast mänguilu, võimalust end väljendada ja välja elada ning kujundada oma elu hoolimata ühiskondlikest ootustest. Mängides huumori ja eripärase materjalikasutuse kaudu spordivarustuse ja treeningsaali elementidega, tegeleb ta kväärkogemuse mõtestamisega, tehes ruumi paljususele binaarses maailmas.
Näituse publikuprogrammi raames toimub Lehtsaare ja kunstniku Nadya Tjuška juhendamisel kolmeosaline zine’i valmistamise töötuba, kus arutletakse soo performatiivsuse ja -kogemuste teemadel ning luuakse eri loomingulistel harjutustel, loodud visuaalidel ja tekstidel põhinev kollektiivne zine. Töötoad toimuvad neljapäeviti, 22.08, 29.08 ja 5.09 kell 18.00. Töötubades osalemine eelregistreerimisega siit.
Maria Izabella Lehtsaar on Tallinnas tegutsev mittebinaarne kunstnik, kes töötab eelkõige alaesindatud kväärkogemuse ja narratiividega, mängides sageli reaalsuse ja fantaasia piiriga. Tema teosed jutustavad tihti ruumidest, peidetud sümbolitest ning kodeeritud tähendustest kväär- ja lesbi materiaalkultuuris. Maria Izabella teosed püüavad pilku pehmusega, mis kõnelevad valjult soo performatiivsuse ja konstrueerimise teemadest, ning poliitilistest fiktsioonidest, mis loovad binaarse ja üksildase maailma. Oma loomingus põimib ta popkultuuri esteetikat ja tundlikku monokroomset graafikat, kombineerides neid praktikas tekstiili, joonistamise ja luulega. Eri meediume kasutades moonutab ta tuttavlikku, luues mitmekihilisi tähendusi.