Sammude kaja

Sammud on interakiivne immersiivne ruumispetsiifiline kontseptsioon-installatsioon, millega kutsume kogejaid üles hoomama ümbritsevat ruumi, selles olnut ja oma osalust selles.

Autorid: Piret Parrest, Berta Kelder, Tindur Leškin, Joosep Kurm
Juhendaja: Urmas Lüüs

Mis see on?

Lapsena kogesime iga päev palju avastamisrõõmu. Seninägematute esemete ja tundmatute paikade otsa oli lihtne sattuda. Uut ja huvitavat leidus pea igal sammul. Vanematele esitatud küsimus “mis see on?” oli üks sagedasemaid, mida lapse suust kuulda sai. Täiskasvanuna on meile jäänud ainult unenäod, kus võime näha ja teha ulmelisi asju. Miks mitte kogeda niisugust tunnet reaalses maailmas?

Autorid: Annika Mänd, Margo Siimon
Juhendaja: Urmas Lüüs
Produtsendid: Jürgen Joost, Emily Krutto, Minni Simsalu

Lumi ja troopika

Installatsiooni “Lumi ja troopika” kontseptuaalne lähtepunkt on Karl Ristikivi “Hingede öö”, 1953. aastal kirjutatud romaan. Installatsiooni külastajad sisenevad ruumi, kus neid tervitab troopiline fotosein, mis loob illusiooni soojast ja lõõgastavast keskkonnast. Kuid selles idüllilises atmosfääris toimub üllatuslik nihe, kui ruumi täidab ootamatult lumesadu.

Kontrast meeldiva ja ebameeldiva keskkonna ning vihje eestlaste levinud soovidele olla “kusagil mujal” on iseloomulik ka Ristikivi romaanile “hingede öö.” Troopiline keskkond ja lumesadu esindavad kaht erinevat maailma, mis koonduvad ootamatult ühes ruumis. “Lumi ja troopika” püüab vaatajat mõtlema panna kliimamuutuse, looduse vastuolude või kultuuride kokkupõrke üle, pakkudes samal ajal esteetilist naudingut ja emotsionaalset äratundmist.

Installatsioon julgustab vaatajaid kahtlema nende ümbrust mõjutavates narratiivides ning uurima ruumi ja keskkonda uutest vaatenurkadest. Ruumi nihestamine ja ootamatute elementide lisamine aitab avada dialoogi teemade üle, mis võivad jääda muidu tähelepanuta.

Installatsioon “Lumi ja troopika” on TÜ Viljandi kultuuriakadeemia õppetöös valminud teos, mis jõudis esmaselt publiku ette valgusfestivalil “Viljandi Tuled” 2024 veebruaris.

Autorid: Terje Kähr, Rebecca Villem
Produtsendid: Siret Upan, Betti Nora Raasman
Juhendaja: Urmas Lüüs

Lõputu üksildase unenäolise ekslemise väljapääsmatu paine

Installatsiooni “Lõputu üksildase unenäolise ekslemise väljapääsmatu paine” ajendiks on Karl Ristikivi romaani “Hingede öö” atmosfääri unenäolisus ja üksildane ekslemine mööda lõputuna näiva maja koridore ja ruume. Enim inspiratsiooni andsid raamatust teatrisaali, ühe pildiga galerii ja suures saalis aset leidva surnuvalve lokatsioonid. Romaani peategelane on sinna majja sattunud juhuslikult. Ka minu teose peategelane on sinna justkui ära eksinud, olles kutsumata külaline. Side Ristikivi romaani unenäolisusega avaldub selles, et ka minu loomeprotsessi algus oli ekslev ning just unes nägin ma seda kasti paigutatud teatrisaali.

Autor: Anna-Maria Pink (TP IV)
Juhendaja: Urmas Lüüs
Produtsendid: Jürgen Joost, Emily Krutto, Minni Simsalu

twin of myself

Ruut kui kõige algus, kese ja lõpp.

Installatsiooni “Kuup” idee tekkis Ruben Östlundi filmist ,,The Square” (2017), kus räägitakse ruudust järgmiselt: ,,Ruudus jagame me kõikidega võrdseid õigusi ja kohustusi. Ruudu idee seisneb selles, et kui astute selle piiridesse, allutakse ühisele sotsiaalsele lepingule, mida mujal ignoreeritakse.”

Autor: Johanna Reinvald
Valguskunstnik: Mihkel Viinalass
Produtsent: Reilika Ritson

Ärevus

Kas su südametunnistus on puhas? Mis on sinu patt? Sul pole pääsu. MEIE näeme sinust läbi.

Seistes üksinda pingeliselt teiste inimeste pilgu all või elades läbi kohtu mõistmist sinust kõrgemal positsioonil olevalt isikult, poeb ärevus naha alla. “Ärevuse” installatsioon on inspireeritud ärevuse ja süüdimõistmise tundest. Kohtumõistjaks on jumalik olend, kes määrab oma pilguga inimese, keda süüdi mõista. Tahame välja tuua lootusetu olukorra, kus isik on osa vandenõust ja kohtu mõistust, millest tal pole pääsu.

Ringlus

Ringlus on ruum, kus oma mõtetest hetkeks lahti lasta, et olla kohal ja kõigest muust eemal.
Videoinstallatsioon on inspireeritud valguse mõjust erinevates ruumides ja viisidest kuidas seda saab kasuta.

Autor: Tindur Leškin
Juhendaja: Urmas Lüüs, Eero Ehala

Tahan õndsaks saada!

"Õndsaks ei saa siin ilmas mitte läbi kerguse, vaid läbi vaeva ja kannatuse." - A.H.Tammsaare. Tõde ja Õigus

Autor: Johanna Reinvald
Valguskujundaja: Mihkel Viinalass
Produtsendid: Carmella Ulst ja Markus Meldo

Am i doomed?

Installatsioon "Am I Doomed?" on inspireeritud Moses Sumney muusikapalast, mis väljendab toorust, haavatavust ja emotsionaalset sügavust.

Videoinstallatsioon püüab tabada muusika ja visuaalse kunsti sümbioosi. Peamine eesmärk on luua puhas ja lihtne ruum, kus muusika, valgus ja liikumine saavad kokku kõige ehedamal moel.

Külastajana saad kogeda sama ruumi erinevate nurkade alt, mis annab võimaluse olla osa teosest.

Autorid: Karmi Pikkma ja Piret Parrest
Juhendaja: Urmas Lüüs
Produtsendid: Jelizaveta Kondranina ja Aurelia Kuum