Seal ma olin, tundes ära viimase hetke eelneva minana. Ilmselt tekkis kogu see elevus sellest, et leidsin end sealt eest. Tagasi vaadates tundub kõik eelnev ettevalmistus sellele. Ei mingeid trikke, eneseabi praktikaid ega pikki sessioone psühholoogiga. Tahtejõudu või distsipliini pole vaja. Püsiv. Kui arvad, et informeerin sind õudsetest tagajärgedest, räägin, et oled laisk, andetu, nõrk ja üldisemalt sitt, siis pean sulle pettumuse valmistama. Kui see toimiks, siis oleks see juba juhtunud. Mõned asjad, mida ma räägin, ei pruugi sulle tunduda usutavad. Sa aga ei hakka neid ainult uskuma, vaid mõtled, kuidas said neid kunagi teistmoodi näha. Isegi need mõttetud aastad galeristina aitasid seda lahti harutada. Arvan, et olen esimene, kes tingimisest täielikult aru saab. Ma võin ilmneda üleolevana, aga sellel pole mitte mingit pistmist minuga, see on lihtsalt mu eluolude tulemus. Millal sa selle lõpetad? Homme? Järgmisel aastal? Aahh! Lõks on loodud sind hoidma elu lõpuni. Pea meeles, sul pole midagi kaotada. Sa ei pea mind uskuma. Ma olen näinud, kuidas see on juhtunud paljude inimestega. Sa saad valida olla üks nende seast.


Residentuuris sukeldun karakteriloome maailma otsides fiktsiooni ja autobiograafia ühisosa. Mind huvitab, kuidas esteetiliste vahendite kaudu anda edasi sotsiaalselt tundlikke perspektiive. Töömeetodina kehastan enda varju. See on mõtteline järg Persona projektile, kus liigun kollektiivsest praktikast isiklikule, performatiivsest identiteedist varjatule.


Pire Sova (s. 1988) lõpetas Eesti Kunstiakadeemia tegevuskunsti eriala bakalaureuse ja fotograafia eriala magistri. Sova on osalenud näitustel ja performance’itel Eestis ja välismaal. Alates 2022. aastast on ta loonud etendustele lavakujundusi ja ta nomineeriti 2022. a teatriauhindade kunstnikuauhinnale.
Sova posthumanistlik kunstnikupraktika keskendub teemadele nagu sotsiaalne identiteet, kollektiivsus, kogukond. Ta on kaasava performance’ite seeria ja muutuva koosseisuga kollektiivi Persona üks asutajatest. Sova on kureerinud ja organiseerinud keskkonna ja soolise võrdõiguslikkusega seotud üritusi, festivale ja näituseid. Ta töötas aastatel 2018–2023 Eesti Kunstiakadeemia galeristina.