"THIRST" kui kinematograafiline keskkond on avatud 24.11 kell 16:00-23:00 ning 25.11 kell 12:00-19:00



"THIRST" ("JANU") on audiovisuaalne filmi-installation, mis kujutab Atlandi ookeani raevuka tormi ajal. Visuaalselt ja heliliselt väljendusrikka meremaastiku dokumentatsioon on ränga tormi Fääri saartel ühekaadrilise lõikamata jäädvustuse tulemus koos helisalvestisega. Audiovisuaalne installatsioon kutsub sisenema häiritud vete, tuule, vihma ja müra maastikku ning kuulama seda distantsilt. Tegevus, mis on võimatu looduslike asjaolude korral, mil imetlus on asendunud hirmuga. Töö on esitatud kui suuremõõtmeline kinoinstallatsioon pimedas ruumis. Tagant projitseeritav ekraan on asetatud põranda tasapinnale, et publikul oleks võimalik vabalt selle ümber liikuda js et pakkuda ookeanirannikule sarnast kogemust.
Projektsiooni ekraan on küllaltki suur ning seda saadab piisavalt tugevalt võimendatud heli, et ühtida tormi ajal kuuldava helilise efektiga.

"THIRST" on kujutatud kui visuaalset monumenti ookeanile ränga tormi ajal, dokumentaal, mis pakub ainulaadset vaadet dünaamilisele maastikule, mille tekitab suurte mitte kunagi puhkavate veemassiivide rahutus, tuul ja vihm. Selle idee inspiratsioon tulenes isiklikust tormikogemusest, mida oleks olnud võimatu edastada muul moel, kui visuaalselt.
Hõlbustamaks karmi ookeanimaastiku üle kandmist looduslikest tingimustest siseruumi oli vajalik kasutada niivõrd tõepärast esitusviisi, kui tehnilised võimalused seda lubasid.
Selleks et seda ülesannet täita, mõeldi välja järgnev strateegia.
Filmimine toimus talvetormide perioodil Fääri saarte Atlandi ookeani rannikul. Visuaalselt ja heliliselt väljendusrikka merestseeni dokumentatsioon tehti ränga tormi ühekaadrilise lõikamata jäädvustusena koos live heli salvestusega. See filmiti liikumatult pinnalt rannikul, nii et kaamera vaatepunkt kattuks ligilähedaselt inimperspektiiviga, justkui seistaks kalda kindlal kaljul.
Tehnilises plaanis andis filmimine tulemuseks 4k kinokvaliteediga materjali kestvusega ca 50 minutit.

Voldemārs Johansons'i tööd sulatavad ühte tema huvi kunsti, heli ja teaduse vastu.Ta loob ekperimentaalseid projekte, mis sünteesivad kunsti ja heli ning uurivad erinevaid nähtusi, esitades kogemust nii kuuldavate vormide ja heli ruumilisuse kaudu kui ehitades keskkondi visuaalsetest ja akustilistest struktuuridest. Tema uurimuse huvipunktid on suunatud akustilise informatsiooni ja ruumiliste vormide orgaanilisele kombinatsioonile heliliste keskkondade ja skulptuuride loomisel, vaadeldes akustilisuse, visuaalsuse ja ruumilisuse ühendmorfoloogiat. Tema töödes lahustuvad nähtava ja nähtamatu taju piirid, luues sünteesitud tajusituatsioone.
"Kunsti privileeg on olla võimeline rääkima sellest, mis on tõestamata, tundmatu, sedasi avardades mõtlemise silmapiiri," kommenteerib autor.
Johansons on osalenud Veneetsia arhitektuuribiennaalil, ArtGENDA'l, Ruhrtriennale'l, WAVES'il, muusikafestivalidel TodaysArt (Hamburg), Sound Forest (Riga), Unsound (Krakow) muu hulgas.
JANU on näidatud Santarcangelo dei Teatri'l (Italy, 2016), Kochi Biennale'l (India, 2016 -2017), Festival Parallèle'il (Marseille, 2017), Lielais Dzintars'is / Great Amber Concert Hall'is (Liepaja, 2017), M/S Taani meremuuseumis (2017- 2018), Vooruit'is (Ghent, 2018).

johansons.info



LAT.EST festival saab teoks vahetult pärast Läti 100.sünnipäeva Kanuti Gildi SAALis ning tutvustab Läti kaasaegseid (etendus)kunstnike ning nende mõtteid ja tegemisi. Samuti on see pühendatud koostööle ja kõigele mis meid ühendab.
LAT.EST festivali korraldab Kanuti Gildi SAAL koostöös Läti Uue Teatri Instituudiga ning see kuulub nii EV100 kui LV100 kultuuriprogrammi.