Räägitakse, et maapinna kihtidest leiab sotsioloogiliste muutuste ja kollektiivsete konfiguratsioonide käigus tekkinud sajandite tagust hõõrdejõudu. Maakoores on säilinud geoloogilised rännakud, mälestused ning marsid, mis loovad magneetilist soojust, võimaldades ületada – ideaalsetes tingimustes – ihu kõdunemist.

Kui kaua on ta seal kõdunemist võites olnud, ei tea keegi. Maakihid muutuvad üha paksemaks ja tema muudkui roomab ja roomab ja roomab ja roomab. Ülespoole, kus päikesekiired maakoore pragudest läbi tungivad. Tema pikad sõrmeküüned kraabivad mullakoorikut ja ta õhkab tulipunaselt, lõõtsub ägedusest, keeb. Värske õhk on kurgule kriipiv, valgus silmale liiga ere - kuid ta väljub. Täielikus segaduses, peata, selgroota. Ta vajab vormi: mis tahes kindlat stiili, mille külge klammerduda. Et ajada korda oma ajutised asjad ning siis uuesti igaveseks kaduda.

“Müüt: päeva äärel” võitis Eesti teatri auhindadel 2022. aasta etenduskunsti preemia.

Netti Nüganen (Tallinn / Viin) on etenduskunstnik ja koreograaf, lõpetanud Amsterdamis School For New Dance Development / BA. Tema eelnev kokkupuude teatri, tantsu, muusika ja tsirkusega ajendab teda küsitama kõike seda, mis on äratuntav ning lähenema valvsa ja hoolika tähelepanuga kõigele, mis tundub võõras või kohatu. Nüganeni video- ja lavatööd jutustavad lugusid karakteritest, kes tema sees koos eksisteerivad: tõstja, teismeline vlogger, detektiiv, arheoloog, kauboi jm. Vasturääkivustest ning ideede paljususest inspiratsiooni leides tegeleb Nüganen maailma loomisega, mis alistub kaasaegsusele kohasele konfliktsusele ning absurdile. Heites pilgu minevikku, püüab ta (taas)luua sidususe tunnetust, mille abil mõtestada olevikku ning võimaldada perspektiiv tulevikku.

Tema töid on esitatud Kanuti Gildi SAALis, Batard Festivalil, Tartu Kunstimuuseumis, KIM? galeriis, Lissaboni Filmifestivalil, My Wild Flag Festivalil, Uferstudios, Jason Platformil jm. Oma tööde kõrvalt on ta aastast 2017 tuuritanud Florentina Holzingeri lavastustega "Apollon", "TANZ" ning "Ophelia's Got Talent".

Toimunud vestlused: 15.05.2022 vestlus Netti Nüganeni ja Sabine Cmelniskiga. 24.05.2022 vestlus Netti Nüganeni, Keiu Krikmanni, Pire Sova ja Johhan Rosenbergiga.

Pressikajastus