Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 ja Kanuti Gildi SAAL esitlevad uhkusega Shiro Takatani uue lavateose Euroopa esietendust, millega tähistatakse maailmakuulsa legendaarse multidistsiplinaarse kunstikollektiivi Dumb Type 40. aastapäeva.

„Tangent“ on esimene Shiro Takatani sooloartistina loodud etenduskunsti teos pärast 2015. aasta teost „ST/LL“. Uus teos käsitleb liminaalse ruumi temaatikat: tavalisuses peituvat erilisust ja kummalist ala, kus eksisteerivad samaaegselt kaks vastandlikku elementi. Tegemist on rahuliku, ilusa ja dramaatilise lavateosega, mis, olles juurdunud kunsti, teaduse ja tehnoloogia vastastikustesse seostesse, ületab leidlikult piiri visuaalkunsti ja etenduskunstide vahel.

Jaapani meediakunstnik Shiro Takatani on kogunud etenduskunstide areenil tuntust uute võimaluste katsetajana. Ta on 1984. aastal tegevust alustanud legendaarse jaapani kunstikollektiivi Dumb Type kaasasutaja ja tuumikliige. Alates 1995. aastast on ta Dumb Type’i loovjuht ja alates 1998. aastast on ta teinud ka aktiivset soolokarjääri.

Kollektiivi Dumb Type teoseid on eksponeeritud ja esitatud mainekates paikades kõikjal maailmas, näiteks Tokyo Metropolitani fotograafiamuuseumis, Lyoni kaasaegse kunsti muuseumis, Pompidou keskuses ja New Yorgi moodsa kunsti muuseumis (MoMA). 2022. aastal esindas Dumb Type 59. Veneetsia biennaalil Jaapanit.
Takatani on loonud mitmeid installatsioone ning seni on ta loonud ja lavastanud ka kolm teatri- ja tantsuetendust: „La chambre claire“ (2008), „CHROMA“ (2012) ja „ST/LL“ (2015). Teiste hulgas on ta teinud koostööd jaapani helilooja Ryuichi Sakamoto ning Jaapani silmapaistvaima heli- ja visuaalkunstniku Ryoji Ikedaga.
Esimest ja siiani viimast korda andis Dumb Type etendusi Eestis kui Kanuti Gildi SAALi kutsel esitati lavastust „Voyage“ 2003.aastal samuti Vanemuise teatris.

Shiro Takatani/Dumb Type „Tangent“ etendused on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.